vzacne-mince.sk

Glosár


Filter:

Aureus
Zlatá minca razená v časoch Rímskej ríše. Začal ju raziť Gaius Iulius Caesar (100 – 44 pred Kr.) a mala hmotnosť 8,9 g. Dovtedy sa zlaté mince razili v Ríme iba výnimočne. Reformou cisára Augusta (vládol v r. 27 pred Kr. – 14 po Kr.) sa jej hmotnosť znížila na 7,79 g, neskôr reformami ďalších cisárov jej hmotnosť poklesla na 5,45 g. V cisárskej dobe sa jej rýdzosť pohybovala okolo 98 % drahého kovu.

Avers
Lícová strana mince. Obvykle sa za ňu považuje tá strana mince, na ktorej je vyobrazený portrét panovníka alebo štátny znak.

Bar
Zlatá tehla, ktorej rozmery a hmotnosť sa líšia podľa zvyklostí jednotlivých krajín. Jej hmotnosť sa udáva v trojských unciach alebo gramoch prípadne kilogramoch.

Bullion
Označenie pôvodne znamenalo mincovňu alebo miesto tavenia kovov (zo starého francúzskeho slova buillion (variť, taviť sa), ale postupne sa ujalo pre súhrnné označenie drahých kovov obchodovaných vo forme tehál a odliatkov a dnes aj investičných mincí.

Bullion coin
Investičná minca z drahého kovu, ktorá je razená štátnymi mincovňami a predávaná za relatívne nízke prémium. Jej predaj je zameraný na drobných investorov a najznámejšími investičnými mincami sú Krugerrand, American Eagle, Wiener Philharmoniker a ďalšie.

Dukát
Zlatá obchodná minca pôvodne pochádzajúca z Benátok. Názov vznikol zo skráteného slova ducat(us), znamenajúceho vojvodstvo. Dukát sa rozšíril po celej Európe ako najtypickejšia zlatá minca s váhou 3,49 gramu rýdzosti 0,9866.

Dukátové zlato
Kov rýdzosti 986/1000 najčastejšie používaný práve pri razbe dukátov.

Elektrón
Prírodná zliatina rýdzeho zlata a striebra nazývaná tiež biele zlato. Striebro musí byť v pomere min. 28 %.

Face value (angl.)
Nominálna hodnota mince. V prípade zlatých investičných mincí neodráža skutočnú cenu, ktorá býva omnoho vyššia ako nominál a je daná aktuálnou cenou zlata obsiahnutého v minci.

Fine gold (angl.)
Rýdze zlato.

Fine silver (angl.)
Rýdze striebro.

Fineness (angl.)
Rýdzosť kovu, vyjadruje sa v karátoch alebo tisícinách.

Good delivery bar
Zlatá tehla zodpovedajúca štandardom London Bullion Market Association, musí mať hmotnosť 350 – 430 trojských uncí, rýdzosť minimálne 995 a musí byť opatrená sériovým číslom a uznávanou značkou. Má mať rovnako pekný vzhľad a umožňovať ľahkú manipuláciu. Tieto zlaté tehly sú hlavný prostriedkom medzinárodného obchodu so zlatom.

Karát
Je označenie miery rýdzosti zlata a platinových zliatin (skratka kt alebo ct) používaný tiež ako jednotka hmotnosti pre diamanty, drahokamy alebo perly. Rýdzosť jedného karátu znamená, že vzácny kov tvorí 1/24 hmotnosti zliatiny. Preto 24-karátové zlato je rýdze zlato obsahujúce 24/24 (99,99 %) čistého zlata. Názov karát vznikol z arabského slova charrub, označujúceho dužinaté plody rohovníka (Ceratonia siliqua L.), známeho u nás ako svätojánsky chlieb alebo karob. Jeho tvrdé semená, spravidla rovnako ťažké 0,195g sa v staroveku používali ako závažia pri vážení zlata, striebra a drahých kameňov. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s nasledujúcimi rýdzosťami zlata: 8 karátov – 333/1000 9 karátov – 375/1000 14 karátov – 585/1000 18 karátov – 750/1000 24 karátov – 999/1000

Kilo bar
Zlatá tehla vážiaca 1 kilogram.

Kontramarka
Značka dodatočne vrazená do cudzej mince alebo napríklad do mince iného nominálu. Kontramarka označuje najčastejšie pravosť mince, úradný súhlas s jej akceptáciou v príslušnom mieste alebo zmenu hodnoty vydanej mince. Kontramarky mávajú obvykle podobu čísla, písmena, drobného obrazu. Mince s kontramarkou bývajú obvykle vzácnejšie ako mince bez kontramarky.

Koruna
Dňa 11. augusta 1892 bola v Rakúsko-Uhorsku menovou reformou zavedená korunová mena. Išlo o menu zlatého štandardu, tzn. menu pri ktorej je stanovený pevný kurz k zlatu. Koruna teda teoreticky obsahovala 0,30487 g rýdzeho zlata a delila sa na sto halierov. Jeden zlatý rakúskej meny sa rovnal dvom korunám. Na území Slovenska platila korunová mena až do roku 2009 kedy ju vystriedala spoločná európska mena euro.

Kreditná minca
Drobná minca, ktorej hodnota nezodpovedá cene obsiahnutého kovu. Kreditné mince majú nútený obeh a obvykle sú dielmi prípadne násobkami základnej menovej jednotky.

Kurantná minca
Plnohodnotná minca, ktorej nominálna hodnota sa v ideálnom prípade rovná cene obsiahnutého kovu.

Legenda
Text nápisu alebo opisu na minci prípadne na jej hrane. Obvykle označuje meno a tituly panovníka, názov štátu alebo územia, nominálnu hodnotu mince, rok razby a pod.

Legovanie
Miešanie kovov. Pôvodne mali mince zlatú alebo striebornú podobu a postupne sa do nich začali pridávať tvrdšie kovy (meď, zinok).

London good delivery
Štandard merania kvality zlata pri transakciách na londýnskom trhu.

Mena
Všeobecne záväzným právnym predpisom stanovená sústava peňazí (peňažných znakov) ako záväzných platidiel v určitej menovej oblasti (štáte, súštátí, nadštátneho útvaru, menovej únie).

Minca
Peňažná známka zhotovená z kovu (výnimočne aj z iného materiálu napríklad z porcelánu alebo z plastu), ktorá plní funkciu výmenného prostriedku pri kúpe a predaji a funkciu platidla. Minca má predpísaný tvar, hmotnosť, druh a zloženie mincového kovu, nesie obvykle označenie nominálnej hodnoty a pomenovanie vydavateľa. Geometricky má minca najčastejšie podobu nízkeho valca, ale nie je to pravidlom. Nie vždy majú mince kruhovú základňu, existujú aj mince so základňou v podobe štvorca, mnohouholníka alebo iných zložitých tvarov.

Mincová hmotnostná jednotka
Určité množstvo určitého kovu, z ktorého sa razia mince. Historicky existovali ako mincové hmotnostné jednotky napr. babylonská mína, grécky talent, rímska libra, marka, hrivna, kilogram.

Mincové číslo
Udáva koľko mincí sa vyrobí z mincovej hmotnostnej jednotky.

Mincové pole
Plocha mince.

Mincové právo
Právo raziť mince resp. vydávať záväzné právne predpisy pre ich razbu.

Nominál
Menovitá hodnota uvedená na minci. Pri plnohodnotných minciach predstavuje hodnotu drahého kovu v minci.

Notafília
Pododbor numizmatiky, ktorý sa zaoberá papierovými platidlami.

Nuget
Neupravený kus zlata.

Obchodná minca
Minca z drahého kovu (obvykle zlatá) prvotne určená pre platby v zahraničnom obchode. Obchodné mince nie sú obvykle súčasťou menovej sústavy a nie sú ani zákonným platidlom. V bývalom Česko-Slovensku boli obchodnými mincami predvojnové svätováclavské dukáty a v 70. a 80. rokoch minulého storočia dukáty s motívmi Karola IV.

Obvodok
Nápis okolo mince.

Okrajok
Bočná strana mince (vrúbkovaná, hladká alebo so zalisovaným obrázkom/textom).

Patina
Jemná vrstva na povrchu kovu (najmä medi a bronzu), ktorá vzniká oxidáciou na vzduchu. Ušľachtilá patina hnedej alebo načervenavej farby hodnotu mince obvykle zvyšuje. Neušľachtilá patina (zelená medenka) naopak hodnotu mince znižuje.

Plátovaná minca
Takáto minca má jadro z lacnejšieho kovu a povrch je z drahšieho kovu.

Premium
Percentuálna obchodná prirážka k cene nad aktuálnu cenu zlatého obsahu zlatej mince alebo odliatku.

Proof
Označuje spôsob prevedenia alebo zachovanosti mince. Minca razená v prevedení proof má vysoko lesklé pozadie a matné reliéfy. Tieto mince sa razia zo špeciálnych leštených razidiel.

Reverz
Rubová strana mince. Je to obvykle strana mince, na ktorej je uvedená nominálna hodnota.

Rýdzosť
Obsah drahého kovu v zliatine. Značí sa v tisícinách a to buď zlomkom alebo destinným číslom. Rýdzy kov má pomer 1000/1000 resp. destinným číslom 1,000. Rýdzosť mince je niekedy označovaná ako akosť.

Solidus
Zlatá minca zavedená cisárom Konštantínom I. v roku 311 po Kr., ktorá nahradila aureus. Razila sa s kvalitného zlata a jej hmotnosť bola 4,55 g. Táto zlatá minca sa udržala aj po zániku Západorímskej ríše roku 476 a bola najcharakteristickejšou mincou Byzantskej ríše až do jej konca v roku 1453.

Spot price
Aktuálna trhová cena komodity na trhu.

Striž mince
Hrubá hmotnosť mince bez ohľadu na zloženie kovu, z ktorého je minca zhotovená.

Strižok
Zatiaľ nerazený štvorček kovového plechu (zlatého alebo strieborného), ktorý bol pred razbou zvláštnymi nožnicami upravený do kruhového tvaru.

Troy ounce (angl.)
Trojská unca (skratka oz. tr.) je základná váhova jednotka na národných a medzinárodných trhoch zlata, striebra a ostatných drahých kovov, prípadne drahokamov. Jej názov je odvodený od malého francúzskeho mesta Troyes v Aube, ktoré bolo v stredoveku dôležitým obchodným centrom. 1 troyská unca (oz. tr.) = 1/12 troyskej libry (pound troy; lb. tr.) = 20 pennyweight (dtw.) = 480 granov/grainov (graines; gr.) = 31,1034768 gramov (g).

Zlatá parita
Znamená krytie meny zlatými rezervami.

Zlaté devízy
Česko-slovenská mena bola čiastočne krytá zlatými rezervami a čiastočne hodnotnými devízami ako americkými dolármi, britskými librami a pod.

Značka mincovne
Zvláštna značka (napr. písmeno, skratka, figúrka, hviezdička, ornament, logo) označujúca mincovňu, kde bola minca vyrobená.

Zrno
Čistý obsah drahého kovu v minci.

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.