Rýdzosť: 925/1000 Ag
Hmotnosť: 63,5 g
Priemer: 50 mm
Prevedenie: patina
Limit: 200 ks
Autor návrhu: Vladimír Oppl
Razba: Mincovňa Kremnica
Dostupnosť: 2 - 5 pracovných dní
Pražský orloj
Pražský orloj je jedným z najznámejších orlojov na svete. Je súčasťou južnej steny Staromestskej radnice v Prahe. Bol skonštruovaný v roku 1410. Orloj má tri hlavné časti. Najzaujímavejšia je astronomická časť, ukazujúca polohy nebeských telies. Pod ňou je umiestené kalendárové koleso, ktoré v 19. storočí vybavil maľbami maliar Josef Mánes. Okolo astronomickej časti sú potom umiestené pohyblivé figúrky pre pobavenie divákov. Dôležitou súčasťou je tiež pohyblivá procesia dvanástich apoštolov, ktorí sa ukazujú každú hodinu nad astronomickou časťou.
Najstaršia časť orloja je mechanický hodinový stroj a astronomický číselník z roku 1410. Stroj vytvorili dvaja hodinári – Mikuláš z Kadane a Jan Šindel, ktorý sa stal neskôr profesorom matematiky a astronómie na Karlovej univerzite. Pražský orloj bol len tretím strojom svojho druhu. Prvý orloj bol skonštruovaný v Padove v roku 1344.
Okolo roku 1490 bol pridaný kalendár a orloj bol ozdobený gotickými figúrami.V roku 1552 opravoval orloj Jan Táborský. Ten je tiež autorom správy, v ktorej označuje za tvorcu orloja hodinára Hanuša. To bol ale omyl, ktorý sa podarilo odhaliť až v 20. storočí.
V priebehu storočí sa orloj veľakrát zastavil a bol veľakrát opravovaný. V 17. storočí boli pridané sochy a v priebehu veľkej opravy v rokoch 1865 – 1866 pribudli nad vlastný orloj pohyblivé postavy apoštolov.
Počas Pražského povstania v posledných dňoch 2. svetovej vojny bol orloj ťažko poškodený pri požiari staromestskej radnice. Po veľkom úsilí bol opravený orloj uvedený do prevádzky v roku 1948.
Naposledy bol orloj rekonštruovaný na jeseň 2005, kedy boli zreštaurované sochy a spodný kruh od Josefa Mánesa. Drevené sochy boli zakryté sieťou proti holubom.Dlhý čas existovali spory o tom, kto vlastne orloj vytvoril. Veľmi dlho sa malo za to, že orloj vytvoril v roku 1490 hodinár Jan Růže (zvaný aj majster Hanuš) so svojím pomocníkom Jakubom Čechom. Povesť hovorila, že Hanuš bol nakoniec oslepený, aby už nikdy nemohol postaviť podobné hodiny.
Medzi veľmi významné mince razené v Rakúskej mincovni patrí napr. Toliar Márie Terézie. Toliar sa začal raziť v roku 1780 a jednotlivé série sú razené doteraz. Toliar Márie Terézie je veľmi populárny najmä v Rakúsku ako darček pre rôzne príležitosti.
Zdroj: Internet
Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.
Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.
Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.
Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.
Internetový obchod vzacne-mince.sk je zameraný na predaj investičného zlata, striebra, pamätných a investičných mincí, medailí, replík historických mincí a ďalšieho numizmatického materiálu.
Sme držiteľom prestížneho certifikátu SAEC-Bezpečný nákup, ktorý vydáva Slovenská asociácia pre elektronický obchod.
Prevádzkovateľ e-shopu je registrovaný Puncovým úradom SR pod evidenčným číslom 3558.
© vzacne-mince.sk | mapa stránok