vzacne-mince.sk

Späť | Investičné mince  Strieborné

  • Toliar Márie Terézie - novorazba Proof
  • Toliar Márie Terézie - novorazba Proof

Toliar Márie Terézie - novorazba Proof

Strieborná investičná minca
Celkové hodnotenie tovaru:nemá hodnotenie0 komentárov
Dostupnosť:

Orientačná cena: 49,52 €
Výkupná cena: neurčená


Uložiť do wishlistu ?
Popis tovaru

Priemer: 39,50 mm
Hmotnosť: 28,07 g
Hmotnosť striebra: 23,39 g
Rýdzosť: 833,3/1000 Ag

Razba: Münze Ӧsterreich
Emitent: Rakúsko

Obvyklá dodacia lehota: 3 - 7 pracovných dní

Motív

Líc
Cisárovná Mária Terézia hľadiaca vpravo. Text: „R IMP HU BO REG M THERESIA D G“.

Rub
Dvojhlavý orol s erbom a rakúskou cisárskou korunou. Text: „BURG CO TYR 1780 X ARCHID AVST DUX“.

O minci

Historický suvenír kombinujúci krásu dizajnu s hodnotou striebra. Toliar Márie Terézie je jedným z najviac medzinárodne uznávaných mincí. Je to jedna z najslávnejších strieborných mincí na svete a tiež jedna z najviac razených. Prvý toliar s portrétom Márie Terézie bol razený v roku 1741, krátko po jej nástupe na trón. Toliar je až do súčasnosti vydávaný s letopočtom 1780, kedy Mária Terézia zomrela. Hoci v Rakúsku bol zákonným platidlom až do roku 1858, v mnohých afrických krajinách bol toliar ako zákonné platidlo používaný ešte aj v priebehu druhej svetovej vojny. Odtiaľ pochádza aj jeho názov Levantský toliar.


Toliar Márie Terézie - novorazba Proof
Mária Terézia Zdroj: wikipedia.org

Mária Terézia

Mária Terézia (nem. Maria Theresia; * 13. máj 1717, Viedeň – † 29. november 1780, Viedeň) bola uhorská (1740 – 1780, ako Mária II. Terézia) a česká (1740 – 1780) kráľovná z rodu Habsburgovcov a rakúska arcivojvodkyňa od roku 1740. Bola to jediná žena, ktorá vládla na českom tróne. Jej celý titul bol Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska. V roku 1736 sa stala manželkou Františka I. Lotrinského, s ktorým mala 16 detí. Často je označovaná ako „Matka dvoch cisárov“. Jej manžel sa 13. septembra 1745 stal rímskonemeckým cisárom.

Mária Terézia sa pričinila o ekonomické a školské reformy, podporovala obchod a rozvoj poľnohospodárstva a zreorganizovala armádu. Pokračujúci konflikt s Pruským kráľovstvom viedol až k sedemročnej vojne, ktorá prebiehala v rokoch 1756 až 1763 a skončila neúspechom habsburskej monarchie. Tento konflikt neskôr vyústil k vojne o bavorské dedičstvo. Podľa uzavretého mieru musela Mária Terézia odstúpiť Prusku hospodársky dôležité Sliezsko. Oficiálne sa stala cisárovnou až po smrti svojho manžela, Františka I. Lotrinského, rímskonemeckého cisára, v roku 1765 a titul zdieľala so svojím synom, Jozefom. Mária Terézia kritizovala mnohé z reforiem a činností syna Jozefa, ale súhlasila s rozdelením Poľska v roku 1772. Stala sa kľúčovou postavou v politike 18. storočia v Európe a Habsburskej monarchii priniesla jednotnosť. Bola považovaná za jednu z najschopnejších panovníkov vtedajších krajín a aj v súčasnosti sa o nej hovorí ako o jednej z najvýznamnejších panovníkov z Habsburského rodu.

Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1ria_Ter%C3%A9zia



PRIDAŤ NOVÝ KOMENTÁR

Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.


Pozn. 5 je najlepšie hodnotenie.
*Komentár

 

Sme garanciou bezpečného a bezproblémového nákupu

MOŽNOSŤ OSOBNÉHO KONTA

Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.

SAEC

Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.

PLATBA KARTOU

Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.