Razba: Rand Refinery
Nominál: nemá nominálnu hodnotu
Emitent: Južná Afrika
Priemer: 16,45 mm
Hmotnosť: 3,3931 g
Hmotnosť drahých kovov: 3,110 g
Rýdzosť: 917/1000 Au
Obvyklá dodacia lehota: 3 - 7 pracovných dní
Líc
Paul Kruger, prezident búrskeho Transvaalu v rokoch 1883 – 1902, hľadiaci vľavo. Text: „SUID AFRIKA – SOUTH AFRICA“.
Rub
Vzpínajúca sa Antilopa skákavá, Springbok, juhoafrický národný symbol. Text: „1/10 KRUGERRAND FYNGOUD 1/10 OZ FINE GOLD“. Rok.Dizajn navrhol slávny juhoafrický sochár Coert Steynberg.
Pri tejto minci nerozlišujeme ročník emisie.
O minci
Krugerrandy sa začali raziť v roku 1967 ako 1 uncové mince. Až v roku 1980 sa začali raziť v hmotnostných kategóriach 1/4 unce, 1/2 unce a 1/10 unce. Dovoz týchto mincí do západných krajín bol dlhú dobu nelegálny, čo súviselo s ekonomickými sankciami proti Južnej Afrike za politiku apartheidu. Až po opustení tejto politiky v roku 1994 sa mohlo s týmito mincami voľne obchodovať na medzinárodných trhoch. Zaujímavosťou je, že hoci sú Krugerrandy zákonným platidlom, nemajú vyjadrenú nominálnu hodnotu. Dôvodom je, že takto sa lepšie zvýrazní priama väzba k hodnote zlata, ktoré je v nich obsiahnuté. Krugerrandy sú najznámejšie a najpopulárnejšie zlaté mince na svete a ich úspech spôsobil, že aj ostatné krajiny sa rozhodli raziť svoje zlaté mince. Do roku 2008 sa predalo 46 miliónov uncí Krugerrandov.
Krugerrandy sú razené z 22 karátového zlata (91,67%) a okrem zlata je do nich pridávaná prímes medi (8,33%), ktorá spôsobuje tmavšiu “oranžovú” farbu mincí. Mince s prímesou medi sa vyznačujú väčšou tvrdosťou a odolnosťou voči poškriabaniu alebo pokriveniu. Keďže 1 uncová minca Krugerrand váži v skutočnosti 1,0909 trójskej unce (33,93g), 1 uncový Krugerrand obsahuje presne 1 uncu čistého 22 karátového zlata. Krugerrand je pomenovaný podľa Paula Krugera, ktorý je vyobrazený na licnej strane mince.
Paul Kruger
Stephanus Johannes Paul Kruger (1825-1904) byl významný búrsky politik a prezident Transvaalu (1880-1902). Narodil sa v Cradocku v Kapskej kolónii v rodine pruského pôvodu. Prezidentom bol zvolený 30. decembra 1880 a potom ešte 3x, naposledy v roku 1898. V roku 1883 navštívil Anglicko a zúčastnil sa jednania o revíziu tzv. Pretorijskej konvencie z roku 1881. Objavenie ložiska zlata na území Transvaalu a Slobodného štátu Oranžsko (1887) vyhodnotil veľmi predvídavo ako smrteľnú hrozbu pre búrsky štát, keď povedal na zasadnutí Volksraadu poslancom: „Namiesto radosti by ste mali plakať, pretože toto zlato spôsobí, že naša zem nasiakne krvou!“ Kruger po veľkom váhaní nakonec povolil Britom vstup do krajiny (aby oživili ekonomiku a rozbehli efektívnejšie bane), ale presadil zákony, ktoré by im neumožnili získať občianstvo a teda ani občianske práva a ich podnikanie vysoko zdanil. Británia na to zareagovala ultimátom, ktoré požadovalo udelenie občianských práv tejto skupine obyvateľov. Kruger takúto zmenu nechcel pripustiť (v najväčších mestách už bolo viac Angličanov ako Búrov a Kruger sa bál, že by toho využili k zničeniu alebo ovládnutiu štátu). Svoj postoj presadil aj napriek odporu Volksraadu, na čele ktorého stál Koos de la Rey, čo vyústilo v druhú búrsku vojnu. V nej Kruger zastával stanovisko, že ak budú Búrovia bojovať dostatočne tvrdo a dlho, Angličania vojnu vzdajú. Nepripúštal si to, na čo správne poukazovali niektorí ďalší politici, že Británia si už druhý debakel dovoliť nemôže a že tentokrát zaplatí akúkoľvek cenu, aby Búrov zlomila.
V októbri 1900 opustil na holandskej vojnovej lodi Transvaal a vydal sa na cestu po Európe v zúfalej snahe zohnať medzinárodnú podporu pre búrske republiky rútiace sa pod náporom zdrvujúcej presily britských vojsk. Navštívil Holandsko a Francúzsko, pokúšal sa jednať s Nemeckom, ale márne. V júli 1901 zomrela jeho žena, ktorá s ním kvôli chorobe nemohla odplávať. Zdrvený jej smrťou a sám už vážne chorý si uvedomil, že jeho snaha zohnať pomoc je márna, rezignoval na ďalšie diplomatické úsilie a usadil sa v exile vo Švajčiarsku, kde v roku 1904 zomrel. Otázka, dokedy bol prezidentom Transvaalu (nikdy nerezignoval), môže byť zodpovedaná 3 spôsobmi. Je možné uvažovať o 31. máji 1902, keď kapitulovali posledné búrske jednotky, alebo o roku 1901, keď Velká Británia vyhlásila novú anexiu Transvaalu, alebo až o dátume jeho smrti.
Antilopa skákavá
Je považovaná za národný symbol Južnej Afriky. Vyskytuje sa na savanách a polopúšťach južnej a juhozápadnej Afriky, hlavne v krajinách Namíbie, Botswany, Angoly a JAR. Antilopa skákavá sa nazýva aj Springbok (holandsky a afrikánsky: Spring – skok, bok – antilopa, koza). Antilopa skákavá je veľmi spoločenské zviera. Je známa vďaka svojmu skákaniu, pri ktorom vyskočí akoby všetkými 4 nohami naraz do vzduchu. Spása rôzne druhy rastlinstva a tráv. Príležitostne požiera ovocie a semená rôznych rastlín. Kedysi tvorili tieto antilopy stáda, ktorých počet dosahoval niekoľko miliónov. Dnes sa odhaduje ich množstvo na 1.500 jedincov.
Zdroj: Internet
Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.
Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.
Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.
Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.
Internetový obchod vzacne-mince.sk je zameraný na predaj investičného zlata, striebra, pamätných a investičných mincí, medailí, replík historických mincí a ďalšieho numizmatického materiálu.
Sme držiteľom prestížneho certifikátu SAEC-Bezpečný nákup, ktorý vydáva Slovenská asociácia pre elektronický obchod.
Prevádzkovateľ e-shopu je registrovaný Puncovým úradom SR pod evidenčným číslom 3558.
© vzacne-mince.sk | mapa stránok