Priemer: 21 mm
Hrúbka: 1,3 mm
Hmotnosť: 6,452 g
Rýdzosť: 900/1000 Au
Ročník: 1892
Razba: Münze Österreich
Emitent: Rakúsko
Obvyklá dodacia lehota: 3 - 7 pracovných dní
8 Zlatník - novorazba
Líc
Cisár František Jozef I. s vavrínovou ratolesťou hľadiaci vpravo. Text: „FRANC ISCUS IOSEPHUS I D G IMPERATOR ET REX“.
Rub
Dvojhlavý orol. Text: „IMPERIUM AUSTRIACUM 8 FL 20 Fr 1892“. HranaText: „VIRIBUS UNITIS“.
V roku 1865 Francúzsko, Belgicko, Taliansko a Švajčiarsko vytvorili tzv. Latinskú mincovú úniu a dohodli sa na vydávaní mincí rovnakých rozmerov, váhy, rýdzosti a hodnoty, ktoré mali voľne obiehať na území týchto štátov. Rakúsko v roku 1867 uzavrelo predbežnú dohodu o vstupe do tejto únie, ale nakoniec sa jej členom nestalo. Napriek tomu však v rokoch 1870 – 1892 razilo štvorzlatníky a osemzlatníky (guldeny, florény), ktoré zodpovedali kritériám únie. Zlatníky slúžili ako obeživo až do roku 1892, kedy Rakúsko – Uhorsko prešlo ku korunovej mene. Od 50-tych rokov 20. storočia razí Rakúska mincovňa štvorzlatníky a osemzlatníky ako novorazby s dátumom 1892.
František Jozef I.
(1830 – 1916) bol rakúsky cisár, uhorský a český kráľ. Na trón nastúpil v roku 1848 ako 18-ročný. Bolo to v čase revolučných nepokojov, ktoré sa mu s pomocou armády a s podporou rakúskeho ministerského predsedu Felixa Schwarzenberga podarilo potlačiť. Vo vnútornej politike odvolal ústavu, obnovil absolutistické zriadenie a v roku 1852 sám prebral vládu, avšak s nedostatočnými politickými skúsenosťami. Počas Krymskej vojny (1854 – 1856) si Rakúsko znepriatelilo Rusko, čo ho priviedlo do medzinárodnej izolácie aj do vojny s Francúzskom a Sardíniou, ktorá vypukla v roku 1859. Rakúsko v tomto konflikte utrpelo porážku a muselo odstúpiť časť svojho územia – Lombardsko v prospech rodiaceho sa talianskeho národného štátu. Po ďalšej porážke v roku 1866, tentoraz vo vojne s Pruskom, prišlo Rakúsko aj o Benátsko a muselo sa stiahnuť z nemeckej oblasti. Vo vnútornej politike došlo k liberalizácii a František Jozef I. musel pristúpiť na tzv. rakúsko-maďarské vyrovnanie, čiže oveľa voľnejšie spojenie súštátia. V roku 1908 zaznamenalo Rakúsko-Uhorsko jediný územný zisk, keď si pripojilo Bosnu a Hercegovinu. Táto anexia spôsobila zhoršenie medzinárodno-politickej situácie, ktorá vyvrcholila v roku 1914 sarajevským atentátom na následníka trónu Františka Ferdinanda d´Este a následne vypuknutím 1. svetovej vojny. Uprostred nej v roku 1916 František Jozef I. po 68 rokoch vlády umiera. Vládu Františka Jozefa I. však možno hodnotiť pozitívne, pretože počas tohto obdobia došlo k pokroku v mnohých oblastiach života ako napríklad v kultúre, vede, umení, hospodárstve a pod.
Zdroj: Internet
Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.
Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.
Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.
Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.
Internetový obchod vzacne-mince.sk je zameraný na predaj investičného zlata, striebra, pamätných a investičných mincí, medailí, replík historických mincí a ďalšieho numizmatického materiálu.
Sme držiteľom prestížneho certifikátu SAEC-Bezpečný nákup, ktorý vydáva Slovenská asociácia pre elektronický obchod.
Prevádzkovateľ e-shopu je registrovaný Puncovým úradom SR pod evidenčným číslom 3558.
© vzacne-mince.sk | mapa stránok