Rýdzosť: 986/1000 Au
Priemer: 30 mm
Hrana: hladká
Hmotnosť: 16,227 g
Autor: Helmut Andexlinger, Thomas Pesendorfer
Razba: Münze Österreich
Náklad proof: 30 000 ks
Dátum emisie: 10. 11. 2010
Obvyklá dodacia lehota: 3 - 7 pracovných dní
100 € - Svätoštefanská uhorská koruna 2010
Tretia minca zo série rakúskych zlatých mincí Koruny Domu Habsburského. Súčasťou mince je aj pozlátený odznak koruny.
Líc
Svätoštefanská uhorská koruna
Rub
Na rubovej strane je vyobrazená cisárovná Mária Terézia v tradičnej scéne na korunovačnom kopčeku počas svojej korunovácie v Bratislave. V pozadí možno vidieť pohľad na vtedajšiu Bratislavu s Dómom svätého Martina a Bratislavským hradom.
Svätoštefanská uhorská koruna
Koruna sa skladá z dvoch navzájom odlišných častí. Na dolnej, tvorenej emailovými platničkami zachytávajúcimi postavy Ježiša Krista a svätých, sú nápisy uvedené v gréckom jazyku. Preto sa pre túto časť ujalo pomenovanie grécka koruna (corona graeca). Je to vlastne čelenka, ktorá dosadá na hlavu. Je zhotovená zo zlata, ozdobeného perlami, polodrahokamami a emailovými platničkami. Na nich sú zobrazení svätci sv. Juraj, sv. Demeter, sv. Kozma a Damián, archanjeli Gabriel a Michal a uhorský kráľ Gejza I. Okrem samotnej čelenky je súčasťou dolnej časti koruny osem štítkov (striedavo trojuholníkového a polkruhového tvaru) pripevnených po hornom obvode čelenky, vyplnených geometricky členenými ornamentami na zelenom emaile. V strede medzi štítmi je polkruhová zlatá doštička s postavou žehnajúceho Krista Svetovládcu sediaceho na tróne uprostred dvoch cyprusov. Na protipóle doštičky s Kristom je rovnako zlatá doštička, zachytávajúca poprsie byzantského cisára Michaela Dukasa. Celá tzv. grécka koruna je ozdobená perlovým lemovaním po celom obvode na spodnej i vrchnej časti. Po stranách z koruny visí šesť zlatých retiazok; na každej z nich sú zavesené do trojlístka usporiadané drahokamy.
Vrchná časť koruny, zhotovená zo zlatého plechu a tvoriaca kríž nad temenom hlavy panovníka dostala podľa nápisov písaných v latinčine pomenovanie latinská (corona latina). Na ramenách kríža sú platničky s vyobrazením postáv ôsmich apoštolov: Jána, Bartolomeja, Filipa, Tomáša, Jakuba, Pavla, Petra a Ondreja. Fakt, že podobizne zvyšných štyroch apoštolov na korune chýbajú privádza k domnienke, že i táto časť bola narýchlo poskladaná a jednotlivé tabuľky boli pôvodne súčasťou nejakého iného predmetu, napr. väzby bohoslužobnej knihy a pri tvorbe koruny sa všetky nepoužili. Vnútorná časť celej koruny je vyplnená červeným brokátom.
Podľa zvyklosti korunu používali výhradne pri korunovácii kráľa a kráľovnej, potom ju s ostatnými insígniami ešte v deň korunovácie, nanajvýš v priebehu niekoľkých dni po jej starostlivom skontrolovaní, uložili späť do debny. Následne na zámku umiestnili tabuľu obdĺžnikového tvaru alebo kus súkna, ktorého okraje zapečatili mnohými pečaťami, takže zámka sa dala odomknúť len po ich rozlomení.
Zdroj: Internet
Ohodnoťte tovar a pridajte komentár.
Vytvorte si konto na lokalite a sledujte stav vašich objednávok.
Sme certifikovaný internetový obchod SAEC - Bezpečný nákup.
Tovar je možné uhradiť prevodom alebo platobnou kartou.
Internetový obchod vzacne-mince.sk je zameraný na predaj investičného zlata, striebra, pamätných a investičných mincí, medailí, replík historických mincí a ďalšieho numizmatického materiálu.
Sme držiteľom prestížneho certifikátu SAEC-Bezpečný nákup, ktorý vydáva Slovenská asociácia pre elektronický obchod.
Prevádzkovateľ e-shopu je registrovaný Puncovým úradom SR pod evidenčným číslom 3558.
© vzacne-mince.sk | mapa stránok